Sunday, August 21, 2011

Veel mõningaid erinevusi

Rongidest veel niipalju, et sealne piletikontrollimise süsteem sarnaneb pigem sellele, mis meil bussides on. Ehk siis väga vabalt võib nii juhtuda, et sa sõidad terve liini ära, kuid keegi ei kontrolli, kas sul selleks ka tegelik õigus on. Siiski kohtab kontrolle veidi tihedamalt, kui Eestis bussides.

Lisaks panin tähele, et rongijaamadest saadakse tasuta ajalehti, mida väga tihti rongis hommikul loetakse. Kuid, kui maha minnakse, jäetakse leht oma istmekohale. Ning järgmine inimene, kes rongi tuleb, loeb seda lehte edasi. Mõnikord mõni inimene käib mööda pinke ja otsib, kust mingi lehe saaks. Kui leiab, istub jällegi maha ja hakkab seda lehitsema. 

Kõige meeldivam on muidugi see, et rongid on õigeaegsed. Isegi, kui rong samal minutil perrooni juurde ei jõua, võib teda õigel ajal silmapiiril ikka näha. Kuid enamjaolt on nad maagiliselt täpsed. 

Esimesel nädalal Odderis sõitsin hostisaga kodu poole. Mingi hetk näitas ta suvalise auto peale teeääres ning ütles, et see on tegelikult kiirusemõõtja. Küsisin, kust ta seda teab, sest minu arvates oli auto nagu iga teinegi. Seletas, et kiirusemõõtjad on kaubikud, millel on valge numbrimärk. Tavalistel on nimelt siis kollane. Päris huvitav. Ega neid nii kerge märgata ka ei ole. Hostisa ütles ka, et tavaliselt märgatakse neid juba liiga hilja. Igatahes, kui kiirust ületad, siis tuleb mingi nädalakese pärast sulle koju teade ning trahvisumma.

Eks see on vist päris normaalne nüüdseks juba igal pool, et tänavapildis tohutult palju suitsetajaid on. Kuid Taanis olen päris mitmel korral näinud inimesi, kes tänaval piipu tõmbavad. Ja seda kui tavalist suitsu. Eks ta veidi koomiline pilt oli alguses.

Taanis lülitatakse asju enamjaolt välja stepsli juures oleva lülitiga, mitte eseme enda nupust. Alguses vaatasin küll lolli näoga telefoni, kui olin ta laadijaga ühendanud ning mitte midagi ei toimunud. Siis aga jõudis kohale, et keegi kunagi rääkis, et selline süsteem siin on.Üks, mida vist kõik taanlased armastavad, on lagrits. Õeh, kui vastik ta on. Proovisin ka mingi hetk, kuid ei suutnud seda väikest ampsugi ära süüa. Jooksin kööki ning sõin rohkelt viinamarju, et selle maitse suust ära saaks. Oi, kuidas mu hostema naeris selle peale. Aga jah, terve ülejäänud pere naudib seda. Pidavalt kõige parem asi olema nende jaoks. Ja sama on teiste vahetusõpilastega. Rääkisid, et neil ka terve pere sööb seda, kuid nemad absoluutselt lagritsat ei salli. Nagu mu hostema ütles - sa pead olema sündinud taanlane, et see sulle meeldiks. 

Ning muidugi vihm. Ütleme nii, et siin Taanis sa selle eest kuskile ei pääse. Isegi, kui sul vihmavari kaasas on. Tuul kompenseerib selle ära. Ehk siis tuul suudab ikka su peale mõnusalt sademeid puhuda. Aga jah, parem ikkagi vihmavarjuga kui ilma selleta, sest vastasel juhul oled ikka päris läbimärg. Kui aga soovid vihmase ilma korral kuivaks jääda, jää koju.


No comments:

Post a Comment